Eksperci alarmują: smog atakuje już nie tylko największe polskie aglomeracje. Co roku w okresie jesienno-zimowym od morza aż po Tatry rozpoczynają się poszukiwania najskuteczniejszych sposobów walki z tym groźnym i uciążliwym przeciwnikiem. Czym palić w piecu oraz, co równie ważne, jak robić to właściwie, aby nie zatruwać środowiska? Podpowiadamy!

Na postawione w tytule pytanie odpowiedź brzmi: to zależy. Efekty nieprawidłowego spalania będą zauważalne bardzo szybko: mocno zanieczyszczona szyba we wkładzie kominkowym, zalegająca w kominie smoła i wydobywające się z niego kłęby trującego dymu. Jak tego uniknąć?

Czym palić w piecu?

Najbardziej ekologicznym materiałem opałowym jest drewno pochodzące z drzew liściastych. Ten surowiec w przeciwieństwie do iglaków posiada dużo większą gęstość i zawiera mniejszą ilość żywicy. Dzięki temu spala się równomiernie, nie wytwarzając nadmiernej ilości dymu. Należy jednak pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno palić w kominku starymi meblami, gdyż posiadają one pozostałości farb i lakierów zawierających szkodliwe metale ciężkie. Do efektywnego spalania warto wykorzystywać drewno twarde i wysokokaloryczne pochodzące z takich drzew jak dąb, grab, buk, klon, jesion, brzoza czy topola. Dobrze spalają się także drzewa owocowe takie jak grusza, czy jabłoń.

Najbardziej wymagające gatunki drewna po ścięciu powinny być sezonowane przez minimum 2 lata w miejscu z jednej strony dobrze zabezpieczonym przed deszczem, śniegiem i wilgocią, z drugiej, posiadającym dostęp do świeżego powietrza. Pozwoli to na obniżenie wilgotności drewna do optymalnych 20%. Dzięki temu palenie drewnem w kominku będzie dużo prostsze. Opał składowany w nieodpowiedni sposób jest narażony na działanie pleśni i wilgoci. Drzewo porąbane na szczapy wysycha dużo szybciej. Trzeba pamiętać, że drewno, jako materiał łatwopalny, ze względów bezpieczeństwa nie powinno być składowane w pobliżu budynków mieszkalnych, gdyż w przypadku zaprószenia ognia, pożar może się błyskawicznie rozprzestrzenić.

Drewno o wilgotności na poziomie 20% spala się dłużej nie tracimy cennej energii na odparowanie z nigo wody jak w przypadku drewna o wyższej wilgotności. Dzięki mniejszemu zużyciu paliwa ogrzewanie jest bardziej ekonomiczne. Wybierając materiał, warto również pamiętać, że zbyt duża ilość kory, którą pokryte jest polano, obniża jego wartość opałową. Suche drewno jest droższe, ale jego spalanie jest dużo bardziej ekonomiczne.

Jak sprawdzić, czy opał jest wystarczająco suchy? Zwróć uwagę przede wszystkim na jego wagę oraz kolor. Wilgotne drewno wydaje się dużo cięższe, z kolei osuszone drewno ma nieznacznie ciemniejszą barwę. Jeśli jednak wciąż masz wątpliwości, czy opał jest wystarczająco suchy, możesz poprosić sprzedawcę o pomiar wilgoci za pomocą wilgotnościomierza.

Efektywne i ekologiczne palenie w piecu

Oszczędne i bezpieczne dla środowiska spalanie wspomagają nowoczesne wkłady kominkowe produkowane w wysokim standardzie, zapewniające wysoką sprawność oraz mniejsze zużycie surowca. W naszej ofercie znajdziesz produkty spełniające wymagania Ekoprojektu jak również rygorystyczną normę BlmSchV2 określającą maksymalną emisję pyłów oraz dwutlenku węgla do atmosfery. Najlepsze efekty gwarantują urządzenia wyłożone wewnątrz specjalnym materiałem akumulującym ciepło. Dzięki niemu temperatura w komorze jest wyższa niż w tradycyjnych wkładach, a spalanie jeszcze bardziej efektywne.

Palenie drewnem ? jak robić to właściwie?

Palenie w piecu nie musi wiązać się z nieustannym doglądaniem kominka. Kluczem jest odpowiednie ułożenie drewna. Suchy opał układamy w palenisku naprzemiennie (prostopadle i równolegle), od największego do najmniejszego. Na samej górze warto dodatkowo ułożyć miękkie polana np. brzozowe, które ułatwią rozpalenie ognia. Przestrzegamy przed wykorzystywaniem do tego celu starych gazet, które zawierają niebezpieczne metale ciężkie. Nie mniej ważna jest manualna lub automatyczna kontrola nad przepływem powietrza. Właściwe spalanie drewna pozwoli znacząco ograniczyć emisję szkodliwych substancji do otoczenia oraz?wydatki.

Zatem, czy palenie drewnem jest ekologiczne? Tak, jeżeli będzie to opał wysokiej jakości spalany w odpowiednich warunkach. Wysezonowane drewno, wkład kominkowy wykorzystujący najnowsze technologie oraz właściwy sposób spalania to sposób na skuteczną walkę ze smogiem.